560757-2023 - ÄndringSverige-Arboga: Datorer och datamateriel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klienter och Datortillbehör 2023
Referensnummer: FM2023-1303
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten och FMV är myndigheter som i det dagliga arbetet har behov av klienter och datortillbehör till allt ifrån arbetsplatsdatorer till mer tekniskt krävande projekt. FM och FMV har således ett behov av en leverantör som likväl kan leverera stora som enstaka leveranser på ett kvalitativt och effektivt sätt.
Försvarsmakten avser att med denna upphandling teckna ett ramavtal med en leverantör för anskaffning av klienter och datortillbehör till Försvarsmakten och FMV (”Myndigheterna”) genom successiva avrop. Upphandlingen omfattar bärbara och stationära klienter, skärmar samt tillbehör.