560758-2021 - ÄndringSverige-Ljungby: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjortsbergskolan 7-9, nybyggnation högstadieskola.
Referensnummer: TK2021/0241
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet omfattar rivning av befintlig skola och nybyggnation av ny skolbyggnad inklusive storkök och skyddsrum. Även utemiljö, bussvändplats och parkeringsmöjligheter ingår i projektet.