Denna upphandling avser en SaaS-lösning av ett webbaserat lönehanteringssystem Leverantören ska tillhandahålla tjänsten för Beställarens samtliga anställda. Beställaren planerar även att kunna utföra lönehanteringen åt STOKAB ett bolag inom Stockholms stad. Tillsammans berörs lönehantering vid avtalsstart för ca 850 anställda inom de båda bolagen varav ca 120 personer för STOKAB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 9 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79631000 Personaltjänster och lönehantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen