Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drivmedel Flyg Flygfotogen 75 (FF75)
Referensnummer: UH-2021-204
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09131000 Flygfotogen
II.1.4.
Kort beskrivning
Flygfotogen 75 (FF75) är en unik produkt för Jas Gripen. Specifikationen för FF75 överensstämmer till stora delar med specifikation för Jet A1, dock finns det mer långtgående krav vad gäller svavel och konduktivitet. Försörjning till Försvarsmakten sker genom fartygsleveranser. I slutet på varje år utarbetas en preliminär leveransplan för nästkommande års leveranser.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09131000 Flygfotogen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen