560917-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering Hamnanläggningar - Fartygssimulering
Referensnummer: 2019-00517-2.4.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen av ”Projektering Hamnanläggningar fartygssimulering” gäller hela koncernen Stockholms Hamnar, alltså Stockholms Hamn AB, Nynäshamns Hamn och Kapellskärshamn AB (med moderbolaget Stockholms Hamn AB som upphandlare för hela koncernen). I begreppet projekteringsarbeten kan följande ingå, delvis beroende på vilket område som avses:
—Utreda
—Förprojektera.
—Ta fram programhandlingar.
—Ta fram systemhandlingar.
—Detaljprojektera.
—Att ta fram handlingar som underlag för anbudsförfrågan och övriga arbetshandlingar till utförar- och totalentreprenad.
—Inmätningsuppdrag
—Ta fram relationshandlingar
—Ta fram mängdförteckning
—Kontrollera och registrera varor i det materialbedömningssystem som Beställaren tillhandahåller.
—Ta fram bygglovshandling
—Vara BAS P
—Vara KMA-samordnare
—Göra riskinventering av projektet
—Medverka i byggprocessens olika delar från förstudie till slutbesiktning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
—Utreda• Förprojektera.