561126-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänster, flytt-/grovstäd och magasinering
Referensnummer: KS 2018/0601
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal avseende flyttjänster, flytt- grovstäd och magasinering.
Efterfrågade tjänsterna omfattar:
1. Flyttjänster
2. Flytt-/grovstäd
3. Magasinering
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 63120000 Lagring och magasinering, 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av flyttjänster, flyttstäd/grovstäd och magasinering.
Uppdragen är av varierande storlek med både god framförhållning samt uppdrag av mer brådskande karaktär.
1. Flyttjänster: Exempel på insatser kan handla om:- Flytt av/mellan Skolor/förskolor.- Flytt av kontor,Kontorsinventarier och inredning i kontor samt enklare demonterings- och monteringstjänster i samband med flytt - Flytt av arkiv, arkivskåp, kassaskåp och andra svårflyttade inventarier - Flytt av bohag och lösöre ifrån bostäder
I tjänsten ingår nödvändig emballering och förflyttning av flyttgodset, ned och uppackning, demontering och montering.
2. Flytt-/grovstäd:Exempel på insatser kan handla om:
— Städning i direkt samband med flytt- Sanering av lägenheter/fastigheter vid grov nedsmutsning
3. Magasinering- magasinering i samband med flytt- magasinering ska kunna erhållas i både kallförråd och varmförråd.
Allmänt
Anbudet ska lämnas enligt upphandlingsdokumentet av behörig företrädare och vara författat på svenska. Anbudsgivaren ska vara registrerad och inloggad i Tendsign. Om du lämnar anbud som ombud måste anbudet lämnas av ett konto som har din kunds organisationsnummer och företagsnamn. Det är bolagets organisationsnummer som angivits i Inloggningsuppgifterna som är anbudgivande bolag (juridisk part) i denna upphandling.
Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med 30.6.2019