561134-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-Konsultmäklare
Referensnummer: 3.2.1-2018-44341
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Migrationsverket har återkommande behov av IT-konsulter och söker en mellanhand i form av en IT-Konsultmäklare som tar ansvar för försörjningen av IT-konsulter och stöttar Migrationsverket i försörjningen av den kompetens som verket har behov av.
Målsättningen är att leverantören ska arbeta proaktivt på ett sätt som gör att när behov av kompetenser uppstår har leverantören redan påbörjat arbetet med att söka den kompetensen, vilket förutsätter ett förtroendefullt och öppet agerande från båda parter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79610000 Personalförmedling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Migrationsverket har återkommande behov av IT-konsulter och söker en mellanhand i form av en IT-Konsultmäklare som tar ansvar för försörjningen av IT-konsulter och stöttar Migrationsverket i försörjningen av den kompetens i i form av IT-konsulter som Migrationsverket har behov av.