561141-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggning av huvudvägar och andra vägar
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klockelund
Referensnummer: E2019-02029
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Mellan Nynäsvägen och Drevviken, söder om trafikplats Larsboda ska gata och ny strandpark anläggas. Entreprenaden genomförs som en utförandeentreprenad med en insprängd totalentreprenad för rivning av torp i mitten av området.
Option i form av ett fågeltorn som ska byggas i stål.
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som Öppet förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45112711 Utformning av parker, 45112723 Utformning av lekplatser, 45233120 Vägbygge, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233330 Grundläggning av gator, 45262700 Ombyggnadsarbete, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen