Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kunskapsspåret ledningar beställarstöd
Referensnummer: GSN 2018-3643
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsulten ska vara stöd för kommunen i arbetet med att styra och planera arbetet för ledningar i Kunskapsspårets område inklusive omgivande mark som påverkar projektet. I arbetet ingår tidsplanering, ekonomisk planering, stöd i arbetet med att hantera projektörer och övriga konsulter samt byggledning (för ledningshantering), granskning, utredning och andra liknande tjänster. Konsulten ska tillhandahålla olika kompetenser inom ledningshantering som beställaren efterfrågar för att styra och utveckla och genomföra projektet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen