561146-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Laboratorietjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorietjänster ver 2
Referensnummer: KS 2018.530
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsinformation
Alingsås kommun genomför upphandling avseende Laboratorietjänster och inbjuder härmed intresserade leverantörer att lämna anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71620000 Analystjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Alingsås kommun avser att teckna ramavtal, fortsättningsvis kallat avtal, som omfattar laboratorietjänster inklusive transporter från Alingsås kommun till laboratoriet för provtagning. Antal och typ av analyser framgår av Bilaga 1 - Provpaket. Alingsås kommun garanterar inga volymer. Leverantören förbinder sig att leverera det verkliga behovet av tjänster enligt detta avtal. Uppdraget skall utföras i enlighet med förutsättningarna angivna i upphandlingsdokumentet.
Provtagningen utförs främst av kommunens vattenverk, avloppsreningsverk, kultur och fritid, miljöskyddskontor, Barn och ungdom samt Alingsås Energi Nät AB. Uppdraget avser främst mikrobiologiska- och kemiska laboratorieanalyser av dricksvatten, avloppsvatten, recipientvatten, lakvatten, badvatten, deponi, slam, jord/mark och livsmedel men även andra laboratorieanalyser kan komma att beställas vid behov.
När det gäller provtagning av lakvatten och deponi ska leverantören utföra provtagningen på följande platser:Bälinge deponi, Tokebackavägen 6, Mariedals deponi, Mariedalsvägen 36
Mjösered och Lycke har inga adresser men här följer fastighetsbeteckningarna:Mjölsereds deponi, Mörlanda 1:3, Lycke deponi, Västerbodarena 1:303 Provtagningsprogram och provtagningspunkter för respektive deponi framkommer av följande bilagor: Förslag till kontrollprogram Mjölsered, Kontrollprogram Bälinge, Koordinater för kontrollpunkter, Mariedal slutversion kontroll program 2016 och driftsinstruktion Mariedal, Rapport och sammanställning och utvärdering analysresultat Lycke deponi
Uppdraget ska utföras enligt, vid tidpunkten, gällande lagar, förordningar och föreskrifter. Det åligger leverantören att efter hämtning hantera proven på ett adekvat sätt för att minimera risken för att analys inte utförs inom tidsramen för respektive prov.