Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastbil- och anläggningsmaskiner
Referensnummer: KS 2018/1136
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34134100 Lastbilar med flak
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser ett ramavtal med flera leverantörer där entreprenören åtar sig att för beställarens räkning tillhandahålla anläggningsmaskiner med förare, lastbilar för anläggningsända-mål med förare på löpande räkning efter beställarens behov. Tjänsterna utförs normalt inom hela Bodens kommuns areal med koncentration till centralorten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 35 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34134100 Lastbilar med flak, 34142300 Dumprar, 34144710 Hjullastare, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43221000 Väghyvlar, 43261100 Lastmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/07/2019Slut: 30/06/2021
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Kommunen har möjlighet att förlänga avtalet med 12 månader maximalt två (2) gånger med i övrigt oförändrade villkor. Maximalt kan avtalet löpa till och med 2021-09-30. I de fall Kom-munen avser att förlänga avtalet ska skriftlig information om detta vara leverantören tillhanda senast sex (6) månader före avtalstidens utgång.
Avtalet upphör att gälla utan föregående uppsägning vid avtalstidens slut.