561158-2022 - ÄndringSverige-Avesta: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter för projekt avloppsreningsverk Näs
Referensnummer: VA 2022-000040 055
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Med denna upphandling avser Avesta Vatten & Avfall att upphandla en Konsultgrupp bestående av flera olika Konsultprofiler inom olika discipliner. Upphandlingen består av en del vilket betyder att samtliga Konsultprofiler som efterfrågas för Konsultgruppen ska kunna tillhandahållas av den leverantör som deltar i upphandlingen.
Konsultgruppens uppdrag kommer övergripande att vara detaljprojektering och upprättande av tekniska handlingar som senare ska användas för upphandling av entreprenad. Entreprenaden omfattar att anlägga ett nytt avloppsreningsverk i Näs samt att bygga om befintligt avloppsreningsverk i Horndal till en pumpstation med möjlighet till utjämning i magasin och dammar. Konsultprofilerna ska även, i viss utsträckning, finnas tillgängliga för Avesta Vatten & Avfall under tiden entreprenaden pågår.