561165-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Rådgivning i samband med byggnadsteknik
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster - Antikvariska konsulter
Referensnummer: 586/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar Tekniska konsulttjänster - Antikvariska konsulter.
Uppdragen kräver gedigen utbildning och erfarenhet inom b.la byggnadsvård/kulturmiljövård samt att man är sakkunnig avseende kulturvärden och miljöer med särskilda bevarandeintressen som kräver byggnadsantikvariska insatser.
Obs! Denna upphandling är en följd av att tidigare upphandling på samma område har avbrutits. Avtalstecknande i denna upphandling är villkorat av att avbrytandebeslutet får laga kraft.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315000 Byggnadsteknik, 92522000 Konservering av historiska platser och byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen