Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mark och anläggningsarbeten i Naturreservatsområden
Referensnummer: UH-2023-156
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar ramavtal för mark- och anläggningsarbeten inom Huddinge kommuns naturreservat och övriga skogs- och lantegendom.
Uppdrag kommer i huvudsak avse anläggande av våtmarker, meandring (slingrande) av vattendrag och anläggning av gång- och ridvägar samt grusade parkeringar i anslutning till naturreservaten, inklusive tillgänglighetsanpassningar.
Därav är det av stor vikt att entreprenören har goda kunskaper avseende ovan nämnda uppdrag, samt förståelse för arbete inom naturreservatsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 16 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45112000 Grävning och schaktning, 45236000 Markanläggning, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser ramavtal för mark- och anläggningsarbeten inom Huddinge kommuns naturreservatsområden, i Miljö- och bygglovsförvaltningen vägnar. Objektets omfattning avser både akuta händelser, planerat underhåll samt mindre byggnationer och anläggningar.