561238-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Huskvarna: Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Partneringavtal nya verksamhetslokaler för Jönköping University inom Kv Lappen 16
Referensnummer: 21/202
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Högskolefastigheter i Jönköping AB (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna
anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag för Partneringavtal avseende nya
verksamhetslokaler för Jönköping University inom Kv Lappen 16
Leverantören ska i samverkansformen partnering projektera och uppföra utföra byggnationer i
samverkansformen partnering. I projekteringsarbetet ingår också arkitektur, landskap och byggnad. I
projekteringsarbetet ingår förutom arkitektur och landskap även samtliga förekommande discipliner
som krävs för genomförandet av en komplett totalentreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stadsbyggnadskontoret har tillsammans med Högskolefastigheter tagit fram ett detaljplaneförslag för
Lappen 16 m.fl. som har varit ute på samråd. Planområdet är beläget i centrala Jönköping söder om
Munksjögatan och öster om Barnarpsgatan.
Bakgrunden är att Jönköping University förväntas växa i många år framåt och behöver även i
framtiden ha ett samlat campus i stadens centrala delar bl.a. för att kunna stärka sin ställning i
konkurrens med andra högskolor såväl inom landet som internationellt. Som en del av detta planerar
Jönköping University att bygga lokaler för bland annat ett nytt utbildningscentrum för tandvård
inklusive en ny tandläkarutbildning samt expandera sina utbildningslokaler inom campus.
Syftet med planförslaget är att möjliggöra en omvandling av industri och parkeringsmark till en
utbyggnad av Jönköpings innerstad med primärt högskola som användning samt en ny infart för
södra delen av campus som även fungerar som räddningsväg till bl.a. Jönköping energi.
Ett nytt gång- och cykelstråk, Munksjöpromenaden skapas mellan Ahlström-Munksjö AB:s och
Jönköping Energis verksamhetsområde som knyter ihop stråket runt Munksjön. Vidare syftar
detaljplanen till att säkerställa närliggande kulturvärden eftersom delar planområdet är placerat i en
kulturhistorisk miljö, bevara parkmiljön, öka kontakterna mellan parkmiljön, högskolan och
Munksjöpromenaden.