Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storköksutrustning och service
Referensnummer: 657/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39221000 Köksutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen möjliggör att lämna anbud på två (2)anbudsområden. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör på respektive anbudsområde.
Anbudsområde 1:
Storköksutrustning - varor
Anbudsområdet omfattar inköp av ett heltäckande sortiment av storköksutrustning för stadens olika verksamheter samt inköp av maskiner och utrustning vid utbyte och komplettering av befintliga maskiner. Leverans ska kunna ske inklusive installation eller exklusive installation. Samtliga i ett storkök förekommande maskiner och utrustning som tillhör produktområdet storköksutrustning ska omfattas där de mest frekventa produkterna är angivna i bilaga Pris.
Anbudsområde 2:
Storköksutrustning - service och reparation
Anbudsområdet omfattar akuta och planerade uppdrag gällande service och reparationer efter utgången garantitid av samtliga i ett storkök förekommande maskiner och utrustning som tillhör produktområdet storköksutrustning. Anbudsområdet omfattar även tillhandahållande av jourservice.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 35 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas förhögsta antal delkontrakt: 2
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39221000 Köksutrustning, 39315000 Restaurangutrustning, 39711100 Kylskåp och frysar, 39713100 Diskmaskiner, 42959000 Diskmaskiner för storkök, 50000000 Reparation och underhåll, 50880000 Reparation och underhåll av hotell- och restaurangutrustning, 50882000 Reparation och underhåll av restaurangutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/04/2021Slut: 31/03/2023
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
1+1
Del nr: 2