561346-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av den samtalsförmedlande tjänsten Texttelefoni.se
Referensnummer: 23-4690
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
PTS upphandlar härmed förmedlingstjänsten Texttelefoni. Tjänsten erbjuder förmedling av samtal mellan vuxendöva, barndomsdöva, dövblinda, hörselskadade eller talskadade personer och personer som använder taltelefoner. I Tjänsten ingår förmedling av samtal av obegränsad längd, dygnet runt årets alla dagar. Det är kostnadsfritt för användaren att använda tjänsten och merkostnaden svarar PTS för.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64216000 Elektroniska meddelande- och informationstjänster, 79511000 Telefonupplysningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen