561377-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Elektricitet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av elkraft
Referensnummer: Dnr 2023-00805
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att över tid säkerställa leverans av förnybar elkraft samt tillhörande el-certifikat till Riksbankens anläggningar och lokaler. Uppdraget ska om möjligt starta 1 oktober 2023, eller så snart som möjligt därefter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09310000 Elektricitet, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen