Huvudsaklig CPV-kod 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser utförande av drift- och underhållsåtgärder på trafikkontorets byggnadsverk inom Göteborgs Stad. Åtgärderna är uppdelade i löpande samt planerat underhåll. Det planerade underhållet består av 10 delar. Kontraktstiden är 4 år under åren 2020 - 2023.
Med byggnadsverk avses i denna entreprenad broar, stödmurar, kajer och
Bullerskyddsskärmar.