561400-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av utförandeentreprenad för projektet Sandtorp etapp 3AA
Referensnummer: SPN 2022/1217
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren genomför upphandling av utförandeentreprenad för projektet Sandtorp 3AA och avser att teckna kontrakt med en vinnande anbudsgivare.
Arbetet inom Sandtorp Etapp 3AA innefattar ombyggnation samt nybyggnation av vägar, GC-vägar, dagvatten, VA, gatubelysning, kanalisation för tele och fiber, parkytor, samt markarbete för fjärrvärme.
Inom etapp 3AA ska även rivning/demontering av befintlig spåranläggning i sin helhet utföras sträckan mellan befintlig vändslinga utanför Folkborgen och inkluderad hållplatsen Bastuban mot Klockaretorpet. Delvis utmed sträckan ska även överbyggnaden schaktas ur samt ledningsarbeten utföras.
Sandtorp etapp 3AA är indelad i 4 (fyra) huvuddelar vars omfattning framgår av förfrågningsunderlaget:
HD1 Mark, Trafiksignal, Spår, Landskap, Belysning, Kontaktledning,
HD2 VA,
HD3 Fjärrvärme,
HD4 Tele, Opto
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art: Kontrakt
Omfattning: Beställaren genomför en upphandling av utförandeentreprenad för projektet Sandtorp 3AA och avser att teckna kontrakt med en vinnande anbudsgivare.
Arbetet inom Sandtorp Etapp 3AA innefattar, ombyggnation samt nybyggnation av vägar, GC-vägar, dagvatten, VA, gatubelysning, kanalisation för tele och fiber, parkytor, samt markarbete för fjärrvärme.
Sandtorp etapp 3AA är indelad i 4 (fyra) huvuddelar: HD1 Mark, Trafiksignal, Spår, Landskap, Belysning, Kontaktledning, HD2 VA, HD3 Fjärrvärme, HD4 Tele, Opto vars omfattning framgår av förfrågningsunderlaget.
Mängd: Kontrakt tecknas med en anbudsgivare