561428-2018 - ResultatSverige-Kalmar: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsultuppdrag avseende projektering
Referensnummer: 18/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna förfrågan avser avrop mot ramavtal för projekteringsuppdrag åt serviceförvaltningen, Kalmar kommun.
Ramavtalet gäller för;
— arkitekt och handläggande ingenjör
— byggkonstruktör
— elprojektör
— VVS-, ventilations-, styr och reglerprojektör
— landskapsarkitekt och handläggande ingenjör
— brandprojektör
— akustiker
— storköksprojektör
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71315000 Byggnadsteknik, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71420000 Landskapsarkitektur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen