561429-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel, Grossistsortiment
Referensnummer: KS 2023-00138
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser ett grossistsortiment av livsmedel.
De varuområden som ingår är djupfryst, färskvaror/kylvaror och kolonial/speceri.
Beräknad volym
Ramavtalets uppskattade värde under avtalstiden uppgår till ca 98 000 000 SEK/år.
Det uppskattade värdet fördelas på deltagande myndigheter enligt nedan:
Alvesta
9 600 000 SEK
Lessebo
3 600 000 SEK
Ljungby
14 000 000 SEK
Markaryd
6 700 000 SEK
Tingsryd
5 800 000 SEK
Uppvidinge
4 800 000 SEK
Växjö
45 200 000 SEK
Älmhult
8 300 000 SEK
Värdet är en uppskattning baserad på tillgänglig statistik. Något garanterat värde lämnas inte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15500000 Mejeriprodukter, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Följande varugrupper ingår EJ, då dessa upphandlas separat;MejeriprodukterFärsk frukt, grönsaker och potatisFärsk fiskFärskt kött och charkuteriprodukterÄggKaffe, Växjö och Alvesta genomför separat upphandling för kaffeViltkött
DISUpphandlingen avser den stora volymen av förbrukning inom området Grossistsortiment. Viktig del för köken är att få möjlighet att servera varor som har lokal förankring och stor betydelse för utveckling av lokala producenter och näringslivet. Upphandlande myndigheter kommer att nytta ett dynamiskt inköpssystem för en mindre volym, ca 7 % av totalvolym för grossistsortiment .