561441-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalkonsulter
Referensnummer: TV-2023-05738
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tullverket ämnar upphandla ett ramavtal för generalkonsulter gällande projektledare, arkitekttjänster, brandkonsulter och akustiker.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen