561706-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar – Autoklaver 2025
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelAutoklaver 2025
BeskrivningDenna upphandling omfattar ett kontrakt. Köp av 1 st. 6 korgars autoklaver, 1st. 12 korgars autoklaver och 1 st. låg temperatur sterilisator till sterilcentralen på Sundsvalls sjukhus. med tillhörande förbrukning, tillbehör, reservdelar. Option för ytterligare 1st 12 korgars autoklav samt service- och underhållsavtal.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108447:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning, 33191110 Autoklaver, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien, 33191100 Steriliseringsapparat