See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulttjänster för MSB:s arbete med skyddsrum
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulttjänster för MSB:s arbete med skyddsrum. Konsulttjänster för vidmakthållande, modernisering och eventuellt nyproduktion av specialskyddsrum med ingående tekniska system. Ramavtalet är indelat i 4 ramavtalsområden.
Intern identifierare: 24/117
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71631000 Teknisk besiktning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulttjänster för MSB:s arbete med skyddsrum. Konsulttjänster för vidmakthållande, modernisering och eventuellt nyproduktion av skyddsrum med ingående tekniska system. Ramavtalet är indelat i 4 ramavtalsområden.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Område 1 Projektkoordinering, specifika krav
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulttjänster för MSB:s arbete med skyddsrum. Konsulttjänster för vidmakthållande, modernisering och eventuellt nyproduktion av skyddsrum med ingående tekniska system. Ramavtalet är indelat i 4 ramavtalsområden. Denna del 1 avser Projektkoordinering.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Område 2 VVS-system inkl. styr- och reglersystem, specifika krav
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulttjänster för MSB:s arbete med skyddsrum. Konsulttjänster för vidmakthållande, modernisering och eventuellt nyproduktion av skyddsrum med ingående tekniska system. Ramavtalet är indelat i 4 ramavtalsområden. Denna del avser VVS-system inkl. styr- och reglersystem.
Ytterligare klassificering (cpv): 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71631000 Teknisk besiktning
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Område 3 Elsystem, specifika krav
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulttjänster för MSB:s arbete med skyddsrum. Konsulttjänster för vidmakthållande, modernisering och eventuellt nyproduktion av skyddsrum med ingående tekniska system. Ramavtalet är indelat i 4 ramavtalsområden. Denna del avser el-system.
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Område 4 Byggtekniska lösningar, specifika krav
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulttjänster för MSB:s arbete med skyddsrum. Konsulttjänster för vidmakthållande, modernisering och eventuellt nyproduktion av skyddsrum med ingående tekniska system. Ramavtalet är indelat i 4 ramavtalsområden. Denna del avser byggtekniska lösningar.