Huvudsaklig CPV-kod 45232152 Byggnation av pumpstation
II.1.4.
Kort beskrivning
Pumpstationen vid Kodammarna är byggd 1967 och tar emot och pumpar avloppsvatten från de östra delarna av centrala Göteborg. Befintlig pumpstation ska ersättas med en ny som byggs bredvid den befintliga. Byggnation sker i flera etapper varav denna entreprenad är den andra. Byggnation kommer att ske på mark med komplicerade geotekniska förutsättningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45350000 Maskintekniska installationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delad entreprenad/upphandling.