561822-2018 - ResultatSverige-Umeå: Programvara för fastighetsförvaltning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Systemlösning mot fastighetsbranschen
Referensnummer: 18008
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48421000 Programvara för fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Bostaden i Umeå avser att upphandla en systemlösning mot fastighetsbranschen innehållandes fastighetssystem med tillhörande ekonomilösning för att hantera ekonomisk bokföring. Målet med framtida systemlösning är att få en effektiv hantering av fastighetsdriften, vilket inkluderar funktioner för drift, underhåll, felanmälan, uthyrning, avtalshantering, avisering samt ekonomisk administration.
Upphandlingsobjekt
Upphandlingen avser helhetsåtagande gällande ett leverans-, support- och underhållsavtal innehållande nyttjanderätt, tjänster för installation, parametersättning, utbildning, driftsättning samt support, underhåll och vidareutveckling av systemlösning mot fastighetsbranschen för AB Bostaden.
Den efterfrågade Systemlösningen kommer att beskrivas i detalj i den kommande anbudsinbjudan vilken kommer att tillsändas de anbudssökande som selekterats i enlighet med de uppsatta urvalskriterierna enligt bilagorna i upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Systemlösning mot fastighetsbranschen