Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vätskevagnar 2023
Referensnummer: 22-IU-61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett ramavtal för vätskevagnar i Region Västernorrland. Vätskevagnar ska sedan kunna avropas av samtliga sjukhus i Regionen under avtalsperioden. Vagnarna ska användas för distribution inomhus av läkemedel för infusion, spolvätskor samt dialysvätskor till de tre sjukhusen i Region Västernorrland.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33192000 Möbler för sjukvårdsändamål, 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34620000 Rullande materiel, 34911100 Vagnar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen