2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förhandsannons inför hyresvärdsupphandling polishus Luleå
Beskrivning: Polismyndigheten planerar att upphandla en hyresvärd för ett nytt polishus i Luleå. Observera att detta inte är en anbudsinbjudan. Samtliga uppgifter i denna annons kan bli föremål för förändringar fram till annonsering av upphandlingen. BAKGRUND Upphandlingen avser upphandling av projekterings-, genomförande- samt hyresavtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov av hyresvärd samt byggherre för nybyggnation alternativ om- och/eller tillbyggnad av polishus i Luleå. Det nya polishuset ersätter polisens nuvarande lokaler i centrala Luleå. Uppdrag i detta projekt består av att för Polismyndigheten: • Agera hyresvärd och långsiktigt förvalta polishuset i Luleå. • Genomföra upphandling av/kontraktera projektörer. • I samarbete med Polismyndigheten projektera om-, till- eller nybyggnation. • Genomföra upphandling av/kontraktera byggentreprenör. • Vara byggherre under entreprenadtiden samt ansvara för samtliga tillstånd inklusive detaljplanefrågor, bygglovshandlingar samt ombesörja process för bygglov. Allt ovanstående ska ske i samråd och nära samarbete med Polismyndigheten. NYTT POLISHUS I LULEÅ Polishuset beräknas omfatta totalt ca 27 500 kvm LOA. Polishuset ska innehålla bl a kontor, möteslokaler, förråd, parkeringsgarage, motions- och omklädningslokaler. För att fungera som ny etablering av polishus krävs att följande kan infrias på fastigheten: • Tomtstorlek över 20 000 kvm, sammanhängande yta • Inom tomten ska ett polishus om ca 27 500 kvm LOA rymmas. • Utomhusyta inom perimeterskydd: o Plats för minst 20 p-platser i carport. o Plats för p-platser för minst 20 st fordon. o Uppställningsplats för 2 st lastbilar med längd upp till 15,2 m. o Plats för vänd- och angöringsytor. • På fastigheten (ej inom perimeterskydd) ska finnas plats för min 200 st p-platser (delar av p-platserna kan anordnas på annan fastighet inom ca 300 m från tänkt ny byggnad). • Minst 20 st besöksparkeringar, placeras inom 25 m från besöksentré. • Luleå kommuns parkeringsnorm ska uppfyllas. • Egen byggnad som kan avskiljas med perimeterskydd. • Egen byggnad som ej delas med annan hyresgäst. • Möjlighet till två separata in-/utfarter till fastigheten. • Belägen med snabb tillgänglighet till väg 969 Haparandavägen alternativt väg 97 Bodenvägen. • Tillgänglighet för allmänheten med kollektivtrafik under dagtid. • Belägen inom rödmarkerat område i Luleå. Se bilaga med karta för avgränsat sökområde på: https://polisen.se/contentassets/42f2ed96e62c469ba2dbbf79de970057/forhandsannons-bilaga-karta-lulea.pdf Skiss på aktuell tomt ska redovisas i anbud. Polismyndigheten kommer i upphandlingen att ställa krav på att ett säkerhetsskyddsavtal enligt säkerhetsskyddslagen (2018:585) ska tecknas mellan parterna. Hyresvärdsupphandlingen beräknas annonseras i november 2025.
Intern identifierare: A245.648/2025
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45216100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten, 45216111 Byggnation av polisstation, 70000000 Tjänster avseende fast egendom, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster