Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss/RFI Godstransporter 2022
Referensnummer: 2021-208
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63110000 Godshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Kalmar län planerar att genomföra upphandling avseende godstransporter med varierande godstyper och slutkunder och önskar nu en extern remiss/RFI för delar av vårt upphandlingsunderlag.
Extern remiss innebär att potentiella leverantörer får möjlighet att lämna synpunkter på förfrågningsunderlagen innan de annonseras. Syftet är att inhämta synpunkter för att sedan kunna presentera ett så tydligt och bra förfrågningsunderlag som möjligt. Regionen har även tagit fram frågor som önskas besvaras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaHögsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Godstransporter 2022
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60100000 Vägtransporter, 60161000 Pakettransporter, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar olika verksamhetsområden med varierande godstyper och slutkunder till Region Kalmar läns egna verksamheter samt till patienter, serviceställen eller företag.