56187-2021 - ResultatSverige-Lund: Byggtekniska konstruktionstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter inom VVS
Referensnummer: V 2020/1355
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för konsulter inom VVS
Omfattning
Upphandlingen omfattar konsulter inom VVS för att teckna ramavtal med en leverantör. Anbudsgivaren skall lämna anbud på hela tjänsten som omfattar både projektering och CAD-understödd konstruktion.
Tjänsterna omfattar:- Konsulter för projektering inom VVS. Bedömt behov: upp till 1 heltidstjänst- Konsulter för CAD-understödd konstruktion inom VVS. Bedömt behov: upp till 2 heltidstjänster. Samtliga behovsuppskattningar ovan avser toppbelastning. Det totala resursbehovet över fyra (2 + 2) år uppskattas till ca 2 personår. MAX IV-laboratoriet tar inget ansvar för att resursbehovet eventuellt blir annorlunda än det ovan angivna och kan inte garantera någon volym.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen