561889-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Översättartjänster – Översättnings- och språkgranskningstjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelÖversättnings- och språkgranskningstjänster
BeskrivningUmeå universitet upphandlar ramavtal för översättnings- och språkgranskningstjänster. Upphandlingen omfattar översättning från svenska till engelska samt språkgranskning av texter skrivna på engelska. Upphandlingen är uppdelad i två (2) delområden där respektive delområde i sin tur är indelade i olika ämnesområden. Mer information om upphandlingen och indelningen hittar ni i upphandlingsdokumenten.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79530000 Översättartjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDelområde 1, översättning - ämnesområde offentlig förvaltning
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127449:Lot:5
Ytterligare klassificering (cpv): 79821100 Korrekturläsning, 79552000 Ordbehandling, 92312211 Skrivbyråtjänster
Optioner
Beskrivning av alternativenOption på 1 år.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde 1, översättning - ämnesområde humaniora och konst
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127449:Lot:1
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDelområde1, översättning - ämnesområde medicin och hälsovetenskap
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127449:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelDelområde 1, översättning - ämnesområde naturvetenskap och teknik
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127449:Lot:3
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelDelområde 1, översättning - ämnesområde samhällsvetenskap
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127449:Lot:4
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelDelområde 2, språkgranskning - ämnesområde humaiora och konst
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127449:Lot:6
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelDelområde 2, språkgranskning - ämnesområde medicin och hälsovetenskap
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127449:Lot:7
Del (anbudsområde)LOT-0008
TitelDelområde2, språkgranskning - ämnesområde naturvetenskap och teknik
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127449:Lot:8
Del (anbudsområde)LOT-0009
TitelDelområde 2, språkgranskning - ämnesområde samhällsvetenskap
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127449:Lot:9