561901-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Sävsjö: Undervisning och utbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vuxenutbildning på grundläggande och gymnasial nivå - Distans
Referensnummer: 21/078
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar utbildning på distans, grundläggande gymnasial vuxenutbildning, kurser, och prövning för succesiva avrop under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sävsjö kommun inbjuder härmed till anbudsinlämning i upphandling av Vuxenutbildning på grundläggande och gymnasial nivå - Distans för Aleholm. Sävsjö kommuns tidigare avtal avseende detsamma löper ut 2022-01-21.
Upphandlingen omfattar utbildning på distans, grundläggande gymnasial vuxenutbildning, kurser, prövning och validering för succesiva avrop under avtalstiden. Avtalets beräknade värde är 4200000 SEK under avtalstiden inklusive förlängningar. Planerad avtalsstart är 2022-01-22.
Vid Komvux i Sävsjö erbjuds kommunal vuxenutbildning inklusive Sfi och Särvux samt studie- och yrkesvägledning riktad mot vuxenstuderande. Svenska för invandrare samt Särvux bedrivs i egen regi. Därutöver erbjuds Yrkesutbildningar i samverkan med gymnasieskolan i Sävsjö kommun samt genom samarbete inom Regionalt YrkesVux.
Vi inbjuder er härmed att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs med öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).