561909-2022 - ÄndringSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utförandeentreprenad, Breddning av Kolstavägen, Arlanda Airport
Referensnummer: SDA 2020-00531
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjudes Entreprenörer att anmäla sitt intresse för att delta i upphandling  "Utförandeentreprenad, Breddning av Kolstavägen, Arlanda Airport”.
Swedavia Real Estate (helägt dotterbolag inom Swedavia AB)  avser att upphandla en entreprenör i Selektivt Förfarande, för Mark och Anläggningsarbete.
Det övergripande syftet är att utveckla området mellan Arlanda flygplats och E4:an, vid trafikplats Måby.
Denna Entreprenad innefattar:
* Breddning och utbyggnad av Kolstavägen (utbyggnaden består av avfarter in till fastigheter samt eventuell cirkulationsplats.)
* Anslutningar för:
-Vatten och Avlopp
-El
-Dagvatten
-Fiber
Ansökningsinbjudan/annonstid gäller t o m 2020-08-24.
Förfrågningsunderlag beräknas därefter skickas ut till utvalda och prekvalificerade anbudsökande 2020-09-02.