561988-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Finansiell leasing
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Finansiell Leasing, fordon och övrig lös egendom
Referensnummer: 2020/57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar att teckna totalt fyra ramavtal, dock med samma leverantör. Av de fyra ramavtalen avser tre finansiell leasing av fordon och ett finansiell av övrig lös leasbar egendom.
Upphandlingen avser finansiella leasingtjänster utav:
— Fordon inom kommunens och bostadsbolagets verksamhet såsom lätta lastbilar, minibussar, personbilar samt personalens förmånsfordon,
— Övrig leasbar lös egendom.
De upphandlande myndigheternas totala efterfrågade limit avseende finansiell leasing av fordon uppgår till 58 000 000 SEK. Den upphandlande myndighetens totala efterfrågade limit avseende övriga leasingobjekt uppgår till 20 000 000 SEK.
Vänersborgs kommun och AB Vänersborgsbostäders fordonspark uppgår i dagsläget till ca 200 respektive 30 fordon.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte
Omfattning
Fordon inom kommunens och bostadsbolagets verksamhet såsom lätta lastbilar, minibussar, personbilar samt personalens förmånsfordon
Övrig leasbar lös egendom
De upphandlande myndigheternas totala efterfrågade limit avseende finansiell leasing av fordon uppgår till 58 000 000 SEK med nuvarande fördelning enligt nedan;
Upphandlande myndighet
Organisationsnummer
Fördelning limit
Vänersborgs kommun
212000-1538
SEK 30 000 000
Vänersborgs kommun (Personalfordon)
SEK 20 000 000
AB Vänersborgsbostäder
556489-0274
SEK 8 000 000
Den upphandlande myndighetens totala efterfrågade limit avseende övriga leasingobjekt uppgår till 20 000 000 SEK med nuvarande fördelning enligt nedan;
Med limit avses det högsta belopp som summan av utestående skuld, sammanräknat för samtliga delavtal, vid var tid högst får uppgå till. Volymer är endast uppskattade och baseras på statistik. Köparen garanterar inte att en viss volym kommer att leasas.
Vänersborgs kommun och AB Vänersborgsbostäders fordonspark uppgår i dagsläget till ca 200 respektive 30 fordon. Kommunens personal har sedan slutet av 2019 kunnat leasa fordon genom kommunens finansiella leasingavtal. Kommunen samarbetar med Miljöbilcentralen angående administrationen av personalbilarna.
Köparen anskaffar fordon och övrig utrustning från de leverantörer som köparen från var tid till annan har avtal med.