562062-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Kalix: Hemtjänst
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hemtjänst Övre Bygden 2019-2023
Referensnummer: 2018-00188 05 SOC
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98514000 Hemtjänst
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en förhandsannons om en kommande upphandling vilken kommer att genomföras som ett förenklat förfarande (LOU 19:5).
Socialnämnden, Kalix kommun, kommer att genomföra en upphandling av hemtjänst inom ett begränsat geografiskt område som kallas Övre bygden och omfattar byarna Kälsjärv, Lilla Lappträsk, Korpikå, Mansheden, Orrträsk, Myrbergsträsk, Gransätra, Storsien, Klinten, Östra Flakaträsk, Sockenträsk, Lilla- och Stora Björkvattnet, Vitvattnet, Storträsk, Grubbnäsudden, Lomben, Bodträsk ”Anhalten”, Bodträsk By, Pillkkajärvi, Granträskhult samt Stängbäcken.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 11 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalstid 1.4.2019 till och med 31.3.2023 med möjlighet för kommunen att förlänga avtalet med ytterligare ett (1) år.
Övre bygden är ett geografiskt område utanför tätorten Kalix. Området består av; Kälsjärv, Lilla Lappträsk, Korpikå, Mansheden, Orrträsk, Myrbergsträsk, Gransätra, Storsien, Klinten, Östra Flakaträsk, Sockenträsk, Lilla- och Stora Björkvattnet, Vitvattnet, Storträsk, Grubbnäsudden, Lomben, Bodträsk ”Anhalten”, Bodträsk By, Pillkkajärvi, Granträskhult samt Stängbäcken.
Hemtjänstområdet består för närvarande av sju (7) biståndsärenden med en total utförd tid av 322,25 timmar per månad och detta under mätmånaden november 2018.
Kommunen garanterar inte någon fast volym för tjänsten hemtjänst.
Hemtjänst innebär stöd och hjälp åt individen att underlätta vardagen samt underlättar och gör det möjligt att bo kvar hemma och delta aktivt i samhällslivet och ha en aktiv och meningsfull gemenskap med andra.