Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulentstödda familjehem
Referensnummer: 2018-00057IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med familjehemsorganisationer som kan erbjuda familjehem för barn och unga som omfattas av SoL eller LVU utöver de familjehem som finns inom den egna organisationen samt teckna avtal med familjehemsorganisationer som kan erbjuda familjehem för vuxna så att hemmens trygga och sociala gemenskap ska ge förutsättningar till positiv förändring i livet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85311300 Barn- och ungdomsomsorg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen