562065-2022 - PlaneringSverige-Lund: Kranbilar och dumprar
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Miljövänlig kranbil
Referensnummer: KS 2022/0706
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34142000 Kranbilar och dumprar
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds kommun, Serviceförvaltningen, avser att undersöka marknaden för miljövänliga transportfordon, en kranbil som inte drivs med fossila bränslen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144900 Elfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI på eldriven kranbil