Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Miljövänlig lastbil
Referensnummer: KS 2022/0705
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34140000 Tyngre motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds kommun, Serviceförvaltningen, avser att undersöka marknaden för miljövänliga transportfordon. Kommunen efterfrågar information om en lastbil som ej drivs på fossila bränslen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34133000 Ledade lastbilar, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144900 Elfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI på eldriven lastbil