56208-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: System för registrering och undersökningsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT, kommunikationsplattform
Referensnummer: VLL 2377-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33120000 System för registrering och undersökningsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan omfattar leverans av programvara för ett administrativt system för en ny tandklinik kallad Världens Smartaste Tandklinik (VST) tillämpad vid Folktandvården Idun. I leveransen ska dessutom ingå installation, intrimning och genomförd provdrift för levererade funktioner.
Förfrågan omfattar vidare leverans av utbildning/information till underhållspersonal och vårdgivare som ska använda systemet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 48810000 Informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 42960000 Manöver- och styrsystem, tryckeriutrustning, grafisk utrustning, utrustning för kontorsautomatisering och informationsbehandlingsutrustning, 42964000 Utrustning för kontorsautomatisering, 48921000 Automationssystem, 72212920 Programvaruutvecklingstjänster för kontorsautomation, 72513000 Kontorsautomatisering, 48500000 Programvara för kommunikation och multimedia
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen