562089-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Ultraljudsscanners
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blåsvolymmätare
Referensnummer: RS/221555
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112300 Ultraljudsscanners
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Värmland (regionen) genomför denna upphandling som avser avtal på Blåsvolymmätare med beskrivning i upphandlingsdokumenten.
Utrustningen ska användas för urinblåsvolymmätning i sluten- och öppenvård, på många olika avdelningar och mottagningar. Personal som ska använda utrustningen har olika stor erfarenhet av att arbeta med blåsvolymmätare, varför det är av stor vikt att utrustningen är lätt att använda. Utrustningen kommer vidare att användas både i verksamhet som har öppet dagtid, men även vid akut verksamhet, vilket medför ytterligare vikt vid att användarvänligheten är god.
Utrustningen ska vara mobil och lätt att flytta på då undersökningar ska kunna göras i olika rum på avdelning. Bra batteritid underlättar även mobiliteten och användarvänligheten då det är lättare för personal att veta att utrustningen inte behöver laddas hela tiden då den inte används. Enkelhet att byta batteri kan även bidra till användarvänligheten i den aspekten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen