56210-2020 - ResultatSverige-Kalmar: Autoklaver
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Autoklaver utbyte Västerviks och Oskarshamns sjukhus 2019
Referensnummer: 2018-078
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33191110 Autoklaver
II.1.4.
Kort beskrivning
Utbyte av befintliga autoklaver på sterilcentralerna vid Västerviks och Oskarshamns sjukhus.
Autoklaverna ska användas för sterilisering av medicintekniska produkter. Produkterna är främst kirurgiska- och ortopediska instrument avsedda för skilda operativa specialiteter, behandlings och mottagningsenheter.
Autoklaverna ska vara utrustade med ånggeneratorer och vara av genomräckningsmodell.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen