562271-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Transportutrustning och transporthjälpmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förmånsbilar - Linköpings kommun
Referensnummer: Ks26 2022-25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal med en (1) antagen leverantör där samtliga villkor för avrop är fastställda för leverans förmånsbilar med operationell leasing och tillhörande fordonsadministration.
Leverantören ska minst kunna erbjuda operationell leasing av nya fordon samtliga bilhandlare och märken även webbhandlare, t.ex. Polestar.
Fordon som uppfyller kraven enligt vid var tid gällande Linköping kommuns resepolicy kommer att avropas. Fordon ska:
-       drivas på ren eldrift,
-       ge förare och passagerare ett bra skydd vid frontal- och sidokollisioner, vilket anses vara uppfyllt om bilen uppnår minst fem (5) stjärnor vid provning enligt Euro NCAP (European New Car Assesment Programme),
-       uppfylla minst två stjärnor, enligt Euro NCAP rörande skydd för fotgängare,
-       ha en tjänstevikt på minst 1 000 kg. För bilar som regelmässigt används för transporter av fler än fyra (4) resande ska tjänstevikten vara högre än 1 400 kg,
-       ha trepunktsbälte på de platser som används,
-       ha låsningsfria bromsar och antisladdsystem (ESP) och
-       bildäcken ska ha ett mönsterdjup på minst fyra (4) mm.
Utöver ovan krav på drivmedel kan även fordon som är el-hybrider avropas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 66114000 Finansiell leasing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett ramavtal avseende Förmånsbilar - Linköpings kommun.