Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teckenspråkstolktjänster
Referensnummer: 2 STO-2019/1308
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Specialpedagogiska skolmyndigheten (SPSM) har för avsikt att upphandla ramavtal avseende teckenspråkstolktjänster till elever och personal på våra skolor och övriga enheter i organisationen samt teckenspråkstolk vid vissa krissituationer, fördelat på olika geografiska områden. Anbud kan lämnas på ett eller flera områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79540000 Tolktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Norrbottens, Västerbottens, Jämtlands, Västernorrlands och Gävleborgs län. Huvudsakligt tolkställe är Kristinaskolan i Härnösand.
Del nr: 2A
Dalarnas, Värmlands, Örebro, Västmanlands, Södermanlands och Östergötlands län. Huvudsakligt tolkställe är Birgittaskolan/Åsbackaskolan/Ekeskolan i Örebro.
Del nr: 3A
Uppsala, Stockholms och Gotlands län. Huvudsakligt tolkställe är Manillaskolan, Solnakontoret, Hällsboskolan Kungsholmen, Hällsboskolan Mälarhöjden i Stockholm.
Del nr: 4A
Västra Götalands, Jönköpings och Hallands län. Huvudsakligt tolkställe är Vänerskolan i Vänersborg.
Del nr: 5A
Kalmar, Kronobergs, Blekinge, och Skåne län. Huvudsakligt tolkställe är Östervångsskolan i Lund.
Del nr: 1B
Teckenspråkstolk vid kris i norra Sverige (Norrbottens, Västerbottens, Jämtlands, Västernorrlands och Gävleborgs län). Huvudsakligt tolkställe är Kristinaskolan i Härnösand.
Del nr: 2B
Teckenspråkstolk vid kris i mellersta Sverige (Dalarnas, Värmlands, Örebro, Västmanlands, Södermanlands och Östergötlands län). Huvudsakligt tolkställe är Birgittaskolan/Åsbackaskolan/Ekeskolan i Örebro.
Del nr: 3B
Teckenspråkstolk vid kris i östra Sverige. (Uppsala, Stockholms och Gotlands län)
Huvudsakligt tolkställe är Manillaskolan, Solnakontoret, Hällsboskolan Kungsholmen,
Hällsboskolan Mälarhöjden i Stockholm.
Del nr: 4B
Teckenspråkstolk vid kris i västra Sverige. (Västra Götalands, Jönköpings och Hallands län)
Huvudsakligt tolkställe är Vänerskolan i Vänersborg.
Del nr: 5B
Teckenspråkstolk vid kris i södra Sverige. (Kalmar, Kronobergs, Blekinge, och Skåne län)
Huvudsakligt tolkställe är Östervångsskolan i Lund.