562438-2019 - ResultatSverige-Motala: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transporttjänster med lastbil Mjölby kommun
Referensnummer: UH-2019-85
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal som ska tillgodose Mjölby kommuns behov av att hyra lastbilstransporter med förare. Transporttjänsterna behövs vid anläggningsarbeten så som gatuarbeten, ledningsarbeten, mindre schaktarbeten samt planerade anläggnings- och service arbeten som genomförs i kommunens egen regi. Tjänsterna kan normalt förekomma inom hela kommunens areal, med viss koncentration till centralorten Mjölby. Avrop sker succesivt vartefter behov uppstår. Beställaren avgör vilka lastbilar som avropas utifrån förutsättningarna för varje enskilt uppdrag.
Det totala behovet av externa lastbilstransporter uppskattas till ca 2800 timmar per år. Angivet beräknat årligt behov gäller utan förbindelse.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare, 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen