2. Förfarande
Förfarande
Titel: Familjevård
Beskrivning: Kriminalvården avser att teckna ramavtal med ett antal leverantörer för placering i familjevård för klienter som vistas utanför anstalt enligt den särskilda utslussningsåtgärden vårdvistelse enligt 11 kap 4§ fängelselagen (FäL) eller som dömts till skyddstillsyn med särskild behandlingsplan (kontraktsvård). Målgruppen för placering avser klienter från 18 år. Upphandlingen riktar sig till både privata- och offentliga aktörer. Leverantören ska vara organiserad i en familjehemsorganisation med familjevårdskonsulenter som är behandlingsansvariga och stöttar anslutna familjer. Det är med denna organisation som Kriminalvården tecknar avtal. Kriminalvården kan inte garantera i vilken omfattning ett ramavtal kommer att kunna avropas.
Intern identifierare: 2025-12700
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs enligt 19 kap lag (2016:1145) om Offentlig Upphandling (LOU). I upphandlingen används ett förfarande som innebär att alla leverantörer har rätt att delta. Deltagande leverantörer ska lämna anbud och Kriminalvården kan komma att förhandla med en eller flera av leverantörerna i successiva steg avseende pris. Anbud kan komma att antas utan förhandling, varför anbudsgivare vid anbudstillfället ska lämna så förmånligt anbud som möjligt. Kriminalvården förbehåller sig rätten att använda begränsad kontroll. Det kan medföra att krav endast kontrolleras för de anbudsgivare som Kriminalvården ämnar tilldela avtal.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Se upphandlingsdokument
Intern identifierare: 1721621-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1 Familjevård
Intern identifierare: 1725503-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2 Familjevård med specialistkompetens
Intern identifierare: 1725505-2