56253-2019 - ResultatSverige-Jönköping: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kundärendehanteringssystem
Referensnummer: 18/163
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende Kundärendehanteringssystem.
2009 startade Jönköping kommun ett kommungemensamt kontaktcenter.
Syftet med ett gemensamt kontaktcenter för Jönköping kommun är att öka servicegraden och tillgängligheten för medborgarna och besökare. Det skall vara enklare för medborgarna och näringsliv att kontakta kommunen. Medborgarna skall i möjligaste mån få hjälp vid första kontakten. Detta möjliggörs genom att förenkla, förbättra och effektivisera information, service och bemötande. Kontaktcenter kommer möjliggöra ett ändrat kommunikationsmönster. Genom utförlig statistik ska kontaktcenter bidra till förvaltningarnas kunskap om medborgarnas frågor och kommunens tillgänglighet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48445000 Programvara för kundhantering, 48510000 Programvara för kommunikation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av ärendehanteringssystem till kontaktcenter
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende Kundärendehanteringssystem.
Bakgrund
Jönköpings kommun är en av Sveriges tio största kommuner med totalt ca 140 000 invånare. Kommunen är organiserad i 8 förvaltningar.
Kontaktcenter har idag ett 20-tal medarbetare som hanterar över 200 000 ärenden per år.
2017 startade ett projekt med uppdrag att skapa en ny målbild för kontaktcenter.
”Medborgare och företag ska uppleva att det är enkelt att nå oss och att använda våra tjänster för att uträtta sina ärenden.
Vi skapar en medborgarservice i framkant genom att alltid ha ett medborgarperspektiv
Ge medborgaren tydliga vägar in – digitalt, via telefon och vid personliga besök
Erbjuda stor tillgänglighet - från det digitala mötet dygnet runt till det personliga vid bokade besök
Ha en servicewebb med e-tjänster som är enkla, intuitiva och individanpassade
Ha ett kontaktcenter som är en självklar del i förvaltningars och verksamheters servicekedja och som både ger svar på frågor och handlägger ärenden.
Tillsammans utvecklar vi medborgarservicen i både det digitala och personliga mötet.
I linje med den nya målbilden för kontaktcenter/medborgarservice kommer Jönköpings kommun upphandla ett nytt kundärendehanteringssystem. Syfte är att göra det enkelt för medborgare och företag men också att effektivisera och utveckla processen för kundärenden.