562543-2024 - Resultat
Sverige – Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet – Kommunikationsbyrå
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKommunikationsbyrå
BeskrivningFRA bjuder in till upphandling av Kommunikationsbyrå med inriktning på kännedoms-, varumärkes-, och arbetsgivarmärkeshöjande åtgärder. Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en (1) leverantör som arbetar med FRA som Kommunikationsbyrå med inriktning på kännedoms-, varumärkes-, och arbetsgivarmärkeshöjande åtgärder. FRA har behov av att leverantören ska kunna tillhandahålla strategiarbete i mediarådgivning och dialog om olika kanaler och medier. Frågor såsom i vilka kanaler FRA bör synas med materiel och med vilket materiel vi når olika målgrupper är exempel på frågeställningar där rådgivning och dialog ingår i uppdraget. I arbetet kommer det att ingå framtagning av material som ska kunna anpassas för aktuell media och kan gälla både filmproduktion, tidningar, bilder till sociala medier, banners till hemsidor eller reklampelare, ljudklipp etc. Det innebär även att leverantören innehar den kompetens som krävs vid framtagning av underlag för kampanjer i sociala medier och produktioner av poddar. I arbetet innefattas även distribution av framtaget materiel till lämpliga och överenskomna mottagare såsom TV-kanaler, tidningar. I arbetet ska leverantören kunna ta fram original för trycksaker till profil- och reklamprodukter etc. Uppdraget omfattas av bokning och distribution av rekryteringsannonser till lämpliga och överenskomna kanaler. Ska-krav och utvärdering (där även priser lämnas) finns tillgängliga när du väljer "Hämta och bevaka denna upphandling" och därefter "Lämna anbud".
Föregående meddelande1755-2023
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:85398:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79341200 Managementtjänster avseende reklam, 79341400 Reklamkampanjer, 92111210 Reklamfilmsproduktion