56257-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Revision
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: UE 22.130
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser revisionstjänster för Eskilstuna kommun samt för Eskilstuna Kommunföretag AB inklusive dess dotterbolag och underkoncerner. Uppdraget för Eskilstuna Kommun omfattar köp av revisionstjänster, sakkunniga biträden till Kommunens förtroendevalda revisorer för granskning av Kommunens nämnder, styrelser, beredningar och stiftelser. Arbetet omfattar redovisningsrevision, förvaltningsrevision och viss administration. Uppdraget innefattar även sakkunnigt biträde till av kommunfullmäktige utsedda lekmannarevisorer i Eskilstuna Kommunföretag AB inklusive dess dotterbolag och underkoncerner samt samordningsansvar för dessa. Revisionstjänster i form av fördjupade granskningar av nämndernas och styrelsernas verksamhet samt av de kommunala bolagen kan komma att beställas. Uppdraget omfattar att genomföra lagstadgad revision av Eskilstuna Kommunföretag AB inklusive dess dotterbolag och underkoncerner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser revisionstjänster för Eskilstuna kommun (nedan kallad Kommunen) samt för Eskilstuna Kommunföretag AB inklusive dess dotterbolag och underkoncerner (nedan kallad Kommunföretaget).
Eskilstuna kommun
Uppdraget för Eskilstuna Kommun omfattar köp av revisionstjänster, sakkunniga biträden till Kommunens förtroendevalda revisorer för granskning av Kommunens nämnder, styrelser, beredningar och stiftelser. Arbetet omfattar redovisningsrevision, förvaltningsrevision och viss administration.
Uppdraget innefattar även sakkunnigt biträde till av kommunfullmäktige utsedda lekmannarevisorer i Eskilstuna Kommunföretag AB inklusive dess dotterbolag och underkoncerner samt samordningsansvar för dessa. Revisionstjänster i form av fördjupade granskningar av nämndernas och styrelsernas verksamhet samt av de kommunala bolagen kan komma att beställas.
Eskilstuna Kommunföretag AB
Uppdraget omfattar att genomföra lagstadgad revision av Eskilstuna Kommunföretag AB inklusive dess dotterbolag och underkoncerner.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör under förutsättning att upphandlande myndighet erhåller minst det antalet lämpliga och godtagbara anbud.