562593-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-VÄNERSBORG: Kirurgiska specialisttjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänst Viktkirurgi för ungdomar Sahlgrenska Universitetssjukhuset
Referensnummer: RS 2020-06700
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121300 Kirurgiska specialisttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
VGR har behov av vårdtjänst viktkirurgi för ungdomar.
Uppdraget omfattar viktkirurgi för ungdomar som utretts via multidiciplinärt team samt bedömts av nationell board i enlighet med internationella riktlinjer som kandidater för kirurgi.
Syftet är att erbjuda god vård i enlighet med evidensbaserade internationella riktlinjer med hjälp av extern utförare på basen av att vårdskulden orsakad av Covid-19 pandemin omöjliggör att det görs på Östra sjukhuset i SU.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster, 85111000 Sjukhustjänster, 85111100 Kirurgisk sjukhusvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalets värde är ca 2 600 000 SEK (inklusive optionen)